Церква "Відродження" ЄХБ

Історія Ялинки

 

Тема Ялинка, добро чи зло? Що це таке?

 

Кажуть, що першими Діда Мороза придумали гуни: у них був бог Йерлу, котрий у найперший день року приходив на землю. У цей день потрібно було ставити в будинку ялинку, яка вважалася священним деревом. Цю традицію, гуни принесли в Європу.

 

Потім вони були розгромлені і залишилися тільки в Баварії, де і жили до XVI століття, ні з ким не змішуючись. Саме з Баварії новорічна ялинка “прийшла” в усі європейські країни.

 

Взагалі, традиція прикрашати ялинку дуже стародавня, – їй понад 2000 років. Раніше люди вважали, що всі дерева наділені добрими силами, що в них живуть добрі духи. Люди прагнули задобрити цих духів, розвішувавши на деревах пригощання і подарунки.

 

Вічнозелена ялинка займала серед всіх дерев особливе місце: вона була священним центром, “світовим древом”, символізуючим саме життя і нове відродження з темноти і мороку. Раніше замість іграшок вішали на дерева плоди різних дерев, наприклад:

яблука – символ родючості

горіхи – незбагненність божественного промислу

яйця – символ життя, що розвивається, гармонії і повного благополуччя.

 

За староукраїнською традицією – різдвяний символ – Дідух. Дідух–Прадід або Коляда, є міфологічною постаттю Свята. Коли вносять на Свят-Вечір сніп пшениці, або жита чи іншого збіжжя, називають цей сніп Колядою. Дідух — це символічна постать Різдва і що його звуть Різдвом тому, що Дідух-Прадід — це мітичний культурний лицар і носитель культурних чеснот; а саме Різдво як Різдво Світа дає народові перші культурні здобутки: збіжжя, пашню, звірину та ін. — і через те уявляється народові доброприносцем і якоюсь ідеальною поставою. Окрім цього пояснення, є інше — має Дідух ще особливу долю зображування кожного з цих благ, які Різдво приносить, та висловлення собою всіх Святочних мотивів. Тому звуть його (іменем Різдвяного Свята) — Колядою.

 

 

 

З глибокої старовини ведеться звичай прикрашати свої будинки квiтами і зеленню на дні особливих свят. Стародавні єгиптяни під час зимового сонцестояння (20-25 дек.) вносили до будинку зелену фінікову пальму, як знак «торжества життя над смертю», стародавні римляни в свято Сатурналій (17-23 дек.) прикрашали дерево дрібничками і малими масками Бахуса. Іноді на дереві ставили 12 свічок, а на самій верхівці – зображення бога сонця.

   Стародавні друїди в цей же час справляли торжества на честь бога Одіна (Вотана) і прикрашали священний дуб золоченими яблуками і печенням у вигляді риб, птахів і разних тварин, цим висловлюючи подяку за отримані  дари. На вітках ставили і запалювали свічки на честь Балдера, бога сонця.

   Коли і ким введена різдвяна ялинка – невідомо. Одна оповідь твердить, що Боніфаций, християнський  місіонер, прибулий до Німеччини з Англії в VIII в., замінив друїдськоє поклоніння священному дубу торжествами у  прикрашеної ялинки на честь народження Христа. У німецькій енциклопедії «Der Grosse Brockhaus», видавництво 1957 р. том V, стор. 643, приводяться дані про час появи різдвяних ялинок. У Ельзасi вони були в 1494 р., в Страсбурзі  продавалися в 1539 р., а в 1605 р. величезна прикрашена ялинка стояла на міській площі. Потім наступила реакція.  Церква почала забороняти ялинки, а поліції було наказано стежити, щоб вони не з’являлися.

   Відновлення різдвяних ялинок почалося в XVIII в. Ялинка із засвіченими на ній свічками була на Різдво в 1708 р. у Лізолетти (Єлизавети) герцогині Пфальцськой. Такі ж ялинки з’явилися в Лейпцігу в 1767 р., в Берліні – в 1780, в  Грацi – в 1813, в Мюнстерi – в 1825 р. У Англії принц Альберт Саксен-Кобург, чоловік королеви Вікторії, в 1841 р. на  Різдво в замку Віндзорськом поставив прикрашену ялинку, якою всі захоплювалися.

   З Німеччини різдвяні ялинки перейшли до Фінляндії, Данії, Швеції і Норвегії. У Відні ялинка була введена  принцесою Генріеттою в 1816 р. Принцеса Олена Макленбургська ввела ялинки до Парижу в 1840 р. Звичай прикрашати на  Різдво ялинки став розповсюджуватися по всій землі, як степова пожежа, перекинувся навіть через моря і океани.

  Пастор Генріх Шван поставив прикрашену ялинку на Різдво 1851 р. в місті Клівленді, Огайо. Багато членів церкви назвали це язичницьким звичаєм. Пастор знайшов докази, що це християнський звичай. Наступного року ялинка  знову з’явилася в церкві, і супротивників опинилося мало, а з часом ялинки стали з’являтися в багатьох будинках  і церквах по всій Америці.

 

 

Питання котрі потрібно розглянути:

 

  1. Чому ялинку зелену приклашають а не інше деревознак вічності і життя в собі, вічнозелене дерево де живуть добрі духи пращурів наших. Життя і нове відродження з темноти.
  2. Чому вішають іграшкивірили що духи живуть у дереві тому давали їсти їм. Спочатку вішали печиво і всяке таке. Інша причина що кожні плоди символізують щось:

    яблука – символ родючості

    горіхи – незбагненність божественного промислу

    яйця – символ життя, що розвивається, гармонії і повного благополуччя.

 

  1. Чому кладуть гірляндикожний світлячок це дух котрий живе в дереві.
  2. Чому гірлянди розвішують, це розміщенні духи котрі світяться.
  3. Чому кладуть зірку наверху ялинки – це знак бога сонця Балдера котрий освічує весь хід ритуалу.
  4. Чому роблять це на Новий Рік – це дні сонцестояння. Це культовий період який зв’язаний з астрологією.

 

 История Новогодней ёлки

 

Традиция украшать дом вечнозеленым растением уходит корнями во времена язычества. Древние кельты поклонялись сосне, проводя вокруг нее свои мистические ритуалы и почитая ее, как священное дерево, "дерево жизни". В средневековой Германии наряженные елки олицетворяли райский сад Эдем, вокруг них разворачивались религиозные представления на Рождество.

 

Символизируя райское дерево с изобильными плодами, изначально елки были украшаемы традиционными зимними сладостями. Это были марципаны, печенье, имбирные человечки, сухофрукты, орехи, засахаренные ягоды, фрукты (яблоки, апельсины, мандарины) и шишки, которые символизировали земные дары, изобилие и процветание. В современной традиции фрукты и шишки заменены елочными шарами. На верхушку елки прикреплялась звезда – солнце – древнейший сакральный символ, который затем нашел применение в христианстве также в виде ангела со звездой.

 

 

Популярные сегодня электрические гирлянды – это "огоньки фей", которые являются древнейшим символом добрых духов усопших предков, оберегающих своих живущих на земле родственников, или просто добрых волшебных существ – эльфов и фей. Символ этот также уходит корнями в доисторические поверья о потустороннем мире, которые существовали задолго до возникновения христианства. Украшения в виде животных и птиц олицетворяют древнейшие представления язычников о добрых духах, помогающих человеку

 

 

Первое письменное упоминание о Новогодней (Рождественской) ёлке относится к 16-му столетию. В немецком городе Страсбурге и бедняки, и знатные семейства зимой украшали ели цветной бумагой, фруктами и сладостями. Постепенно эта традиция распространилась по всей Европе. Сама же традиция праздновать Новый год с елкой появилась в России при Петре I. В 1699 году он издал указ, которым ввел новое летоисчисление – от Рождества Христова, а Новый год повелел праздновать по-европейски – 1 января. Царским указом всем жителям Москвы было велено отмечать встречу Нового года: зажигать в новогоднюю ночь костры, пускать фейерверки, поздравлять друг друга, украшать дома хвойными деревьями. Прекрасный обычай украшать елку существует с давних пор. Уже около двух тысяч лет назад многие народы украшали елку. В те времена люди верили, что в деревьях обитают духи растительности и плодородия, от которых будто бы зависит урожай хлебов и овощей. В конце декабря, когда дни становились длиннее, и начинался новый "солнечный" год, люди отправлялись в лес и на ветвях самой большой елки развешивали "подарки" для духов, чтобы они были добрее и дали хороший урожай.

 

Но в 20-х годах прошлого столетия большевики запретили устраивать елки и праздновать Новый год, считая это "буржуазной прихотью" и "старорежимным обычаем". С этого момента новогодняя елка "ушла в подполье": только в некоторых семьях решались устраивать ее и делали это тайно. В декабре 1935 года партийный деятель Павел Постышев "реабилитировал" праздник, и в 1936 году в Колонном зале Дома Союзов была устроена елка для детей и молодежи. Лесная красавица вернулась после долгих лет забвения и уже навсегда вошла в нашу жизнь вечнозеленым чудом и волшебной сказкой. В 1954 году впервые зажглась главная елка страны – Кремлевская, которая искрится и сверкает каждый Новый год.

Visit Our Site in English